Depresja to zaburzenie psychiczne, na które w Polsce i na świecie cierpi coraz więcej osób. Jest to zespół objawów, na który składają się symptomy z obszarów związanych z nastrojem, myśleniem, motywacją oraz objawami cielesnymi. Objawami depresji są zazwyczaj obniżony długotrwale nastrój, rozdrażnienie, płaczliwości, niechęć do wysiłku, brak motywacji do działania, zanik odczuwania przyjemnych doznań, obniżony popęd seksualny, płaczliwość, zaburzenia snu, ból niewiadomego pochodzenia, gdy lekarz wykluczył stan chorobowy.
Utrzymujące się objawy depresji wymagają pomocy specjalisty: psychoterapeuty i/ lub psychiatry, w zależności od tego jaka ścieżkę leczenia wybierze osoba chora. Czasami konieczne jest połączenie leczenia farmakologicznego i psychoterapii.
Warto odróżnić depresję od smutku czy obniżonego nastroju, który towarzyszy ludziom w trudnych sytuacjach życiowych: żałobie czy utracie np. pracy czy rozpadowi związków. Smutek, który jest wynikiem utraty nie jest depresją lecz trudnym przeżyciem, które jest częścią ludzkiego losu. Taka osoba potrzebuje wspierającego otoczenia, relacji z bliskimi osobami a czasami pomocy i wsparcia psychoterapeuty.